Blog

Projekty domów piętrowych

 Jak zaplanować pomieszczenia na obu piętrach?

Oglądając projekty domów piętrowych można zauważyć wiele różnych rozwiązań stosowanych w projektach. Bardzo cenię ofertę nowoczesnych domów , ponieważ każdy taki projekt jest w pewnym rodzaju wyjątkowy. Nie ma tutaj powtarzalności, jaka zdarza się na wielu innych stronach. I łatwo też zauważyć różne rozwiązania stosowane w projektach domów piętrowych, oraz krótko powiem o każdym z nich.

Projekt domu piętrowego

 

  • Część „dzienna” na dole, a sypialnie i pokoje na górze. W tym rozwiązaniu w projekcie piętrowego domu na parterze znajduje się salon, kuchnia, toaleta i czasem gabinet. Natomiast na górze jest łazienka i pokoje do spania.

  • Na dole sypialnia rodziców. Taki projekt domu piętrowego różni się od poprzedniego tym, że na dole dodatkowo rodzice mają swoja sypialnie. Ten wariant jest moim ulubionym, zwłaszcza w połączeniu, w którym rodzice posiadają swoją prywatną łazienkę do której jest wejście tylko z ich sypialni.

  • Na dole dwa pokoje. Według mnie to rozwiązanie jest dobre dla młodych rodziców, którzy mają noworodki i bardzo małe dzieci. Dzięki temu mogą swoim dzieciom zapewnić pokój blisko swojej sypialni.

  • Część mieszkalna na dole, a na górze pomieszczenia użytkowe np. siłownia, gabinet. Te projekty piętrowych domów są genialne dla wszystkich osób, które np. pracują w domu. Jednocześnie według mnie w nich jest zbyt ciasno na dole i warto na górze umieścić przynajmniej kilka pokojów.

 

To kilka rozwiązań stosowanych w projektach domów piętrowych. Warto przeglądać różne propozycje, ponieważ każdy z tych rodzajów budynków jest zaprojektowany inaczej. Dzięki temu każda osoba znajdzie coś dla siebie.

Dwie łazienki w domu piętrowym

Posiadanie dwóch łazienek w dzisiejszych domach to w pewnym sensie standard. Na [L] wiele projektów piętrowych domów i parterowych posiada dwie łazienki. Czy warto posiadać taki dom? Jak to rozwiązanie wdrożyć w swoim domu?

Pomysły na dwie łazienki w projekcie domu piętrowego

Dwie łazienki nie zawsze są potrzebne. Jednak przydadzą się, jeżeli:

 

  • Planuje się mieć sporą rodzinę.

  • Jedna osoba w związku lubi spędzać dużo czasu w łazience.

 

Profesjonalne takie jak tu opisane: projekty domów piętrowych różnie podchodzą do kwestii łazienek. Zwykle są one rozmieszczone na dwóch różnych piętrach, jednocześnie zdarza się, że są to dwie łazienki obok siebie. Takie rozwiązanie ma duży sens np. gdy wszystkie pokoje znajdują się na piętrze. W takim układzie pomieszczeń projekt domu piętrowego nie powinien posiadać łazienki na parterze, bo byłaby ona bezsensowna.

 

Moje ulubione podejście do dwóch łazienek jest takie, gdy w sypialni rodziców znajduje się wejście do ich prywatnej łazienki, dostępnej tylko dla nich. Jest to bardzo ciekawe podejście i bardzo wygodne np. po narodzinach dziecka. Dzisiaj wiele projektów piętrowych domów zawiera łazienkę przeznaczoną tylko dla jednego pokoju.

 

Warto zastanowić się czy posiadanie dwóch łazienek jest potrzebne. Trzeba pamiętać, że dodatkowa łazienka to dodatkowe miejsce, w którym trzeba dbać o porządek, a zamiast niej można by zaprojektować choćby spiżarnie, albo pomieszczenie na chowanie różnych rzeczy. Dlatego nie szukaj projektów domów piętrowych z dwoma łazienkami tylko ze względu na modę.