Blog

Dwie koncepcje w projektowaniu domów jednorodzinnych

We współczesnym polskim projektowaniu domów jednorodzinnych można zauważyć dwie niemal zupełnie do siebie różne koncepcje architektoniczne – to, które z nich zwycięży zależy od gustu przyszłego inwestora.

KONCEPCJA NOWOCZESNEGO DOMU


Pierwszą z omawianych koncepcji jest trend projektów nowoczesnych domów jednorodzinnych, dokładnie jak wyglądają takie projekty, można zobaczyć tutaj - projekty domów jednorodzinnych. Są to najczęściej proste w bryle domy, bez zbędnych załamań - budynki przypominające sześciany i prostopadłościany. Nie znajdziemy tutaj ani lukarn, ani wykuszy czy podcieni. Spodziewać natomiast możemy się tarasu, bardzo często bywa on zadaszony.

Nowoczesne domy jednorodzinne to najczęściej domy parterowe z poddaszem, gdzie źródłem światła słonecznego są okna dachowe. Domy tego typu bardzo często wznoszone są bez podpiwniczenia, co zmniejsza koszty ich budowy. Prosta bryła budynku jest szczególnie często elementem budowy domów energooszczędnych i pasywnych zapobiega bowiem utracie ciepła.

Do bryły domu dostosowana jest również jego elewacja, które również jest niewyszukana, prosta i odwołująca się do natury, dlatego często wykorzystywany jest w niej lokalnie występujący kamień oraz drewno. Uzupełnieniem całego projektu są wysokie ogrodzenia, które mają zapewnić mieszkańcom domu intymność oraz minimalistyczne, nowoczesne ogrody, o których pisaliśmy już wcześniej. Nowoczesne domy jednorodzinne przeznaczone są do zamieszkania przez 4 osoby i w taki sposób są projektowane, standardowa powierzchnia takiego domu 100 – 140 m².

 

 

KONCEPCJA DWORKU SZLACHECKIEGO

To drugi typ najczęściej wybieranych projektów domów. Budynki tego typu wzorowane są na dawnych szlacheckich dworkach. Są to z reguły rozłożyste budynki parterowe z poddaszem, choć coraz częściej można spotkać mniej rozłożyste projekty, przeznaczone na małe działki, często tego typu projekty, to domy piętrowe. W tego typu projektach należy spodziewać się spadzistych dachów z niewielkimi lukarnami, fronton domu jest szeroki a wejście położone centralnie, zdobi je kolumnowy portyk, który pełni rolę ganku. Bardzo często domy te są podpiwniczone i budowane na podmurówce w związku z czym na ganek wiedzie kilka schodów. Charakterystyczną cechą, odwołującą się do dawnej architektury jest także obecność okiennic. W architekturze tego typu domów dominują symetria i proporcja – są one niezwykle istotnymi elementami projektów domków dworskich. Elewacja budynku to najczęściej tynkowane na biało ściany, w tym typie domu można pokusić się o ozdobne frezy czy inne formy ozdobienia elewacji. Ważnym elementem takiego domu jest też ogród, do którego wiodą drzwi na tyłach domu. Jest wiele aranżacji ogrodowych pasujących do tego typu domu od ogrodu w stylu wiejskim po ogrody francuskie czy angielskie. W ogrodach i na tarasach domu tego typu świetnie sprawdzą się również oranżerie i rosaria.

Zarówno projekty domów nowoczesnych, jak i dworskich cieszą się obecnie dużą popularnością, wśród zamawiających projekty, a to na który z nich się oni zdecydują zależy od upodobań konkretnego inwestora.