Blog

Kominek w nowoczesnym domu

Aranżacje nowoczesnych domów i mieszkań bardzo często jako centralny punkt salonu wykorzystują kominek. W wielu przypadkach zastępuje on telewizor, który do tej pory pełnił funkcje centralnej kompozycji. Zdarza się również połączenie tych dwóch koncepcji i zawieszanie płaskiego telewizora nad nowoczesnym kominkiem. Istnieje wiele różnych typów systemów kominkowych wykorzystywanych w nowoczesnych aranżacjach, przykładowe można znaleźć chociażby tutaj - systemy kominowe dekoracje.

Kominek w sypialni

Drugim pomieszczenie, w którym często spotyka się kominki w nowoczesnych aranżacjach domów są sypialnie. W tym przypadku kominek nie stanowi punktu centralnego – w sypialni punktem tym zawsze jest łóżko, jest to natomiast dodatek, którego zadaniem jest uczynienie wnętrza sypialni ciepłym i nastrojowym – zwłaszcza zimą. Przed kominkiem często lokuje się wygodne fotele lub dywan z długim włosiem i poduszki, które zachęcają do spędzania czasu na podłodze przed kominkiem. 

A może w innych pomieszczeniach?

Obecnie w sprzedaży znajdują się również systemy kominkowe dwu i trójstronne – dzięki czemu montując jeden system, właściciele mieszkania mogą mieć kominek zarówno w salonie, jak i w sypialni, a nawet w jeszcze jednym pomieszczeniu, np. w łazience. Kominki w łazienkach cieszą się w tym sezonie dużą popularnością, a to ze względu na trend wnętrzarski jaki zapanował w przypadku aranżacji łazienek. Obecnie łazienki urządzane są na wzór salonów i swoim wyglądem powinny bardziej przypominać salony niż łazienkę – dlatego też kominek jest doskonałym elementem urządzonej w takim stylu - nowoczesnej łazienki. 

Nowoczesne kominki

Cechą charakterystyczną nowoczesnych wkładów kominkowych jest również fakt, że nie muszą one być montowane tuż przy podłodze, coraz częściej zdarzają się wkłady projektowane nad ziemią, niekiedy nawet w połowie ściany. 

Nowoczesne kominki są najczęściej wykonane ze stali i wyposażone w ognioodporne szkło, dlatego korzystanie z nich jest bezpieczniejsze niż bywało to jeszcze kilkanaście lat temu. Z tego powodu można spotkać kominki zabudowane półkami na książki, czy wbudowane w ścianę działową, a obok nich projektowane są wnęki w ścianie, gdzie przechowywane jest drewno na opał.

Sama zabudowa wkładu kominkowego może być niezwykle różnorodna od zabudowy murowanej, ceglanej, przez obudowę z marmuru, szkła, metalu a nawet drewna. Oprawa zależy od wystroju całego pomieszczenia, od materiały z jakiego zrobione są ściany oraz od gustu właścicieli mieszkania. W aranżacja  w kamienicach lub w stylu rustykalnym można spotkać również wkłady kominkowe montowane w dawnych piecach kaflowych. Zdarzają się także kominki wolnostojące, które nie są zabudowywane w żaden sposób, a jedynie eksponowane w kompozycji całego pomieszczenia. 

Tak było kiedyś

W dawnych czasach kominek stanowił centrum życia rodzinnego, to tutaj w długie zimowe wieczory zbierała się familia pod koniec dnia, jednak wraz z pojawieniem się telewizora kominki odeszły w niepamięć, dziś jednak znów powracają i cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.